logo
قیمت و مشخصات فنی و موتوری خودروی ری را

ایران خودرو از جدید ترین خودروی خود رونمایی کرده است. ری را جدیدترین خودروی تولیدی ایران خودرو می باشد. ما در این مقاله به بررسی نحوه طراحی و ساخت و تولید و قیمت و مشخصات فنی ری را در بازار ایران خواهیم پرداخت.

نامگذاری خودروی جدید ایران خودرو

کلمه " ری را " ریشه در زبان مازندران دارد و به معنای باران است. ری را در برخی آنار ادبی و گویشی مازنی به معنی "هان" ، " آگاه باش"، بیدار باش" یا اعلام هشدار می باشد و همچنین ری را نام پرنده بسیار کوچکی در مازندران است .

تولید خودروی ملی ری را ایران خودرو

"ری را" در اداره ثبت احوال به معنای زن باهوش نیز تعریف شده است.

مشخصات ظاهری ری را

پلتفرم بکار رفته در طراحی ری را برگرفته از پلتفرم IKP1 است و در دسته خودروهای کراس Bپلاس قرار دارد، و از نظر ابعاد ، در سایز پژو 2008 و نیسان جوک و سیتروئن C3-XR است.

پلتفرم ری را چیست؟

همانطور که گفته شد، پلتفرم IKP در خودروی ری را بکار گرفته شده است ، این پلتفرم نسخه پلتفرم PF1 فرانسه صاحب برند های خودرو پژو ، سیتروئن ، DS ، واکسال و اپل است که قبلا هم  در طراحی خودروی تارا استفاده شده است.

رونمایی خودروی جدید ایرانخودرو ری را

مشخصات خودروی ری را تولید ایران خودرو:

 • موتور بکار گرفته شده در ری را ، EF7 پلاس توربو شارژ می باشد.
 • پلتفرم بکار گرفته شده در ری را ، پلتفرم بهبود یافته خودرو تارا می باشد.
 • از نوع کلاس کراس اورهای کوچک می باشد.
 • ری را در دو مدل گیربکس دستی و اتومات تولید می شود.
 • ری را در دو مدل دستی با 4 ایربگ و اتومات با 6 کیسه هوا تولید می گردد.
 • گیربکس ری را ، 6 سرعته داخلی ساز می باشد.
 • نسخه کامل ری را دارای سانروف پانوراما ، صندلی برقی ، ترمز پارک برقی می باشد.

امکانات ویژه داخلی ری را چیست ؟

خودروی ملی ری را ساخت ایران خودرو دارای امکانات فول آپشن نظیر سقف پانورامای برقی ، سنسور باران ، سنسور نور، 4 تا 6 ایربگ 10 نقطه ای ، ترمز پارک برقی ، فرمان کمکی برقی ، نگهدارنده اتوماتیک (اتوهلد) ، شارژ بی سیم موبایل ، جلو آمپر دیجیتال، دسته دنده الکتریکی ، استارت دکمه ای و نمایشگر لمسی ، رادار خطی و نقطه کور، سنسور فشار باد و دمای تایر ، می باشد ، همچنین مجهز به چراغ های LED بسیار زیبا می باشد.

طراحی اتاق داخلی ری را چگونه است؟

مشخصات فنی خودروی ری را ساخت ایرانخودرو

مهندسین و طراحان خودروی ری را، از دو مدل موتور برای ساخت و تولید این خودرو استفاده کرده اند.

موتور نوع اول که متناسب با پایه کراس اوور ساخته شده است ، TU5  پلاس با 113 اسب بخار و 144 نیوتن متر گشتاور می باشد.این مدل موتور ری را دارای 16 سوپاپ با حجم 1.6 لیتری می باشد. و گیربکس بکار گرفته در این مدل موتور ری را ، 6 سرعته اتومات AT است .که قدرت خود را به چرخ های جلوی ری را انتقال می دهد. البته قرار است ری را با این مدل موتور بصورت گیربکس دستی نیز به بازار عرضه گردد.  

موتور نوع دوم بکار گرفته شده در ری را که در نسخه فول آپشن آن مشاهده می کنید، موتور TC7 پلاس با 1645 سی سی حجم و توربو شارژ می باشد که با قدرت 168 اسب بخار، قدرت خود را با گشتاور 245 نیوتن متر با همان گیربکس 6 سرعته به چرخ های جلوی ری را انتقال می دهد.

در برنامه های توسعه و بهبود تولید ری را، ساخت نمونه برقی این خودرو می باشد . ری را اولین خودرویی است که همزمان مدل برقی و بنزینی آن طراحی شده است ، اما ابتدا مدل بنزینی ری را به بازار عرضه می گردد.

مصرف سوخت ری را چه مقدار است؟

مصرف سوخت ری را بصورت ترکیبی 6.8 لیتر بنزین در ازای هر 100 کیلومتر می باشد.

زمان ثبت نام خرید ری را به زودی اعلام می شود:

مدیران ایران خودرو اعلام نمودند ، تا اواخر سال 1401 نمونه های اولیه ری را وارد بازار خواهد شد و برنامه تولید انبوه ری را در نیمه اول 1402 آغاز خواهد شد.

برآورد قیمت خودروی ری را ساخت ایران خودرو

با توجه به اینکه  خودروی کراس اوور ملی ری در پلتفرم خودروهایی نظیر پژو 2008 تولید خواهد شد ، قیمت آن حدود 600 میلیون تومان پیش بینی شده است اما ، با توجه به رقابت تولید خودروهای داخلی و خارجی ، قیمت زیر یک میلیارد برای ری را وجود نخواهد داشت و به احتمال زیاد ری را با قیمت بالای یک میلیارد تومان به بازار داخلی عرضه خواهد شد.

 

متن نظر شما (اجباری)نظرات کاربران

1 نظر

 1. توسط salar salar در تاریخ ‫۱ سال و ۳ ماه قبل، دو شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱، ساعت ۱۲:۰۷

  خودروی جدید ری را کی به تولید انبوه میرسه؟ قیمت ری را چنده؟