logo
قیمت و خرید کمک فنر خودرو

کمک فنر ها با توجه به کاربری خودرو متفاوت می باشند، به عنوان مثال شاخص هایی نظیر وزن و ابعاد خودرو در انتخاب کمک فنر نرم تر یا خشک تر بسیار موثر می باشد.

وظیفه کمک فنر در خودرو چیست؟

کمک فنر جزئی از سیستم تعلیق است که وطیفه آن کنترل نوسانات ایجاد شده در فنر خودرو می باشد .کمک فنر خودرو در نزدیکی چرخ های خودرو نصب می شود.

کمک فنر و فنر ها بصورت وابسته در سیستم تعلیق کارایی دارند و هر یک بصورت جداگانه کارایی خاصی ندارند . ترکیب فنر و کمک فنر ارتعاشات ناشی از حرکت خودرو در مسیرهای دارای دست انداز و ناهموار را جذب و مانع انتقال آن به اتاق خودرو می شوند، لذا با داشتن کمک فنر و فنر های سالم سواری نرم تر و با کیفیتی را تجربه خواهید کرد.

قیمت و خرید کمک فنر 405 و پارس

نشانه های خرابی کمک فنر چیست ؟

با توجه به اینکه سالم بودن کمک فنر ها موثر به بالا بردن کیفیت سواری خودرو و نرمی آن می گردد ، عامل خیلی مهمی در افزایش امنیت و ایمنی خودرو دارد. لذا با مشاهده کوچکترین مشکل در کمک فنر، حتما به متخصصین مکانیکی مراجعه نمائید.

  • نشانه های ظاهری خرابی کمک فنر میتواند تغییر شکل آن و مشاهده خم شدن یا افتادگی در محل کمک فنر باشد.
  • مشاهده نشتی روغن بر روی کمک فنر یا اطراف آن
  • وارد شدن ضربات ناشی از حرکت خودرو در مسیرهای ناهموار و دست اندازه ها به داخل کابین و کاهش کیفیت سواری خودرو و نرم بودن آن
  • کله زدن خودرو در هنگام گرفتن ترمز های شدید در حین حرکت
  • عدم کنترل راحت خودرو در هنگام عبور از مسیر های دارای پیچ
  • وجود سر و صدای زیاد در هنگام عبور از مسیر های ناهموار با گرفتن ترمز شدید و یا عبور از سرعت گیر
  • کشسده شدن خودرو به یک سمت در هنگام رانندگی
  • ساییده شدن لاستیک یا قسمتی از آج لاستیک
  • رقصیدن یا لغزیدن چرخ های خودرو بر روی سطح جاده

خرید و قیمت کمک جلو چپ هایما S7 ایساکو

خرابی کمک فنر چه تاثیری بر خودرو دارد؟

از آثار خرابی کمک فنر خودرو می توان ، عدم پایداری خودرو در هنگام حرکت و به سختی کنترل نمودن خودرو برای راننده و کاهش کیفیت سواری خودرو و انتقال نوسانات زیاد به اتاق خودرو و سرنشینان در هنگام حرکت اشاره نمود. همچنین یکی از وظایف دیگر کمک فنر جلوگیری از ضربات شدید خودرو با جاده در حین حرکت به اجزای دیگر خودرو نظیر موتور و غیره میباشد . لذا در اثر حذف کمک فنر به دلیل باز و بسته شدن سریع فنرها در خودرو ضربات زیادی از سیستم چرخ به سایر اجزای خودرو وارد می شود .

خرید و قیمت کمک فنر جلو پژو 405 , پارس اعظام

اجزای کمک فنر چیست؟

کمک فنر از جنس فلز است و معمولا دارای شکل استوانه ای است و از قطعات مختلف درونی و بیرونی تشکیل شده است که عبارت است از :

ضربه گیر: این قطعه خود در یک محفظه فلزی قرار دارد و با خاصیت ارتجاعی که دارد مانع از وارد شدن ضربات به میل کمک میگردد.

میل کمک: میله ای از جنس فولاد می باشد که در وسط محفظه سیال قرار گرفته است. نام دیگر این قطعه میل پیستون کمک فنر میباشد و در بالا به توپی وصل است.

پایه کمک : در قسمت پایین محفظه سیال قرار گرفته است و مانع از برخورد میل کمک به کف محفظه در هنگام جمع شدن کمک فنر میگردد.

سوپاپ: سوراخ هایی در کف پیستون جهت عبور سیال بین محفظه بالایی و پایینی تعبیه شده اند که به آنها سوپاپ گفته می شود.

توپی سر کمک : در قسمت بالای کمک فنر جهت اتصال به شاسی قرار گرفته است و حفاظ ضربه گیر است.

پیستون: پیستون در بین محفظه بالایی و پایینی محفظه سیال قرار می گیرد.

محفظه سیال: محفظه ای است که سیال کمک فنر در آن قرار دارد و قسمت پایینی آن در قسمت بالایی بصورت بالا و پایین رفتن حرکت می کند.

ماده سیال: این ماده معمولا از گاز یا مایع می باشد.

بهترین کمک فنر برای پراید

انواع کمک فنر های خودرو کدامند؟

کمک فنر ها با توجه به کاربری خودرو متفاوت می باشند، به عنوان مثال شاخص هایی نظیر وزن و ابعاد خودرو در انتخاب کمک فنر نرم تر یا خشک تر بسیار موثر می باشد. معمولا در خودروهای باری نظیر نیسان از کمک فنر خشک تری استفاده می گردد که تحمل وزن بیشتر خودرو را داشته باشد و در خودروهای سواری از کمک فنرهای نرم تری جهت بالا بردن کیفیت سواری استفاده می گردد.

خرید و قیمت کمک فنر جلو مگان اعظام

کمک فنر هیدرولیکی یا روغنی :

ساده ترین نوع کمک فنر ، کمک فنر روغنی می باشد که دارای یک محفظه سیلندر شکل و پر از سیال روغن است و درون آن یک پیستون متحرک وجود دارد . میزان دفع ارتعاشات در کمک فنر هیدرولیکی رابطه معکوس با تعداد و اندازه سوراخ های پیستون دارد، یعنی هر چه تعداد و اندازه این سوپاپ ها کمتر و کوچکتر باشد ، درصد میرایی کمک فنر بالاتر میرود.

خرید و قیمت کمک فنر عقب سمند , دنا اعظام

کمک فنر تلسکوپی:

کمک فنر تلسکوپی نوعی از کمک فنر روغنی می باشد و دارای سوراخ هایی با اندازه های متفاوت می باشد لذا در این کمک فنر دونوع سوپاپ مخصوص رفت و برگشت حرکت فنر یا روغن می باشد.

خرید و قیمت کمک فنر عقب پژو 405 , پارس اعظام

کمک فنر هیدرواستاتیکی:

کمک فنر هیدرواستاتیکی نیز از نوع کمک فنر روغنی می بابشد، در این سیستم یک کیسه پلاستیکی از گاز نیتروژن در محفظه روغن وجود دارد و از این گاز برای جلوگیری از ورود هوا یا کف کردن روغن در هنگام ورود به محفظه پایینی سیلندر روغن استفاده می گردد.

خرید و قیمت کمک فنر عقب H30 CROSS کراس دانگ فنگ اعظام

کمک فنر بادی و گازی:

در این سیستم از سیال گاز بجای روغن استفاده می گردد. کمک فنر بادی-گازی دارای کمپرسور هوا میباشند. سوپاپ های پیستون نیز جهت عبور هوا به سوپاپ های گازی تعبیه میشوند . برتری کمک فنرهای گازی به روغنی انتقال سریع تر حرارت است.

خرید و قیمت کمک فنر جلو سمند , دنا اعظام

کمک فنرهای قابل تنظیم یا مغناطیسی:

کمک فنرهای مغناطیسی دارای سنسورهایی هستند که در کمتر از نیم ثانیه اطلاعاتی نظیر شتاب و سرعت و نیروهای وارد شده بر خودرو را دریافت و پردازش می نمایند و متناسب با شرایط با تنظیم ورود و خروج هوا یا روغن نرمی خودرو را مهیا می کنند .

خرید و قیمت کمک فنر جلو چپ پراید اعظام

کمک فنر اهرمی:

در کمک فنر اهرمی ، اهرم جایگزین میل کمک می گردد و این اهرم نیروی فنر را به داخل کمک انتقال می دهد.

 

سیستم تعلیق خودرو چیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

سیستم تعلیق خودرو از قطعات بسیاری نظیر ، کمک فنرها، فنرها، سیبک ، بوش طبق و..... تشکیل می شود . وظیفه اصلی سیستم تعلیق اتصال بدنه و چرخ ها به یکدیگر است. همچنین کنترل هدایت خودرو و شتاب آن و توقف و ترمز خودرو نیز به عهده سیستم تعلیق می باشد.

سیستم تعلیق خودرو علاوه بر وظایف بالا باید ارتباط بین خودرو و جاده را نیز مدیریت کند به طوری که ضربات وارد شده از سطح جاده یا دست انداز به خودرو را جذب و تبدیل به ارتعاش می کند.

خرید و قیمت کمک فنر جلو L90 ال 90 ایساکویی

کیفیت سواری خودرو و نرمی خودرو در هنگام حرکت و برخورد با دست انداز به سیستم تعلیق بکار برده شده در خودرو بستگی دارد. هر چه سیستم تعلیق از کیفیت بالاتری برخوردار باشد ، سواری خودرو نرم تر میباشد.

خرید و قیمت کمک فنر عقب هایما S7 ایساکویی

سایر مقالات سایت

نکات مهم در مورد تعویض غربیلک فرمان پژو 206 با پژو 207

آموزش نحوه جدید ثبت نام پیش فروش ایران خودرو و سایپا

متوقف شدن تولید 5 خودرو در ایرانخودرو

فیلتر روغن خوب کدام است ؟

 

متن نظر شما (اجباری)نظرات کاربران

0 نظر