logo

سوالات متداول

 دلیل گرم نشدن بخاری ماشین در هوای سرد چیست؟

1- ایجاد خرابی یا گرفتگی رادیاتور بخاری که باید مجاری آن تمیز شود

2- گرفتگی شیلنگ آبی که به رادیاتور متصل است و وارد بخاری میشود.

3- خرابی فن یا دمنده بخاری، که با تست ان در بیرون از ماشین متوجه خرابی آن شوید

4- کافی نبودن اب موتور که عدم تبادل حرارتی درست را در پی دارد.(درصورت عیب بالا به سیستم خنک کاری موتور اب اضافه کنید سپس سیستم را هواگیری نموده و نشت آن را پیدا کنید)

5- خراب بودن ترموستات یا برداشتن ترموستات

2. قطعات مصرفی خودرو کدامند؟

• روغن ها • شمع • سوخت(بنزین،گاز) • فیلترها • لنت و صفحه کلاج • لامپ ها و فیوزها • ضدیخ • تایر • تیغه برف پاک کن • آب اسید باطری • قالپاق • باطری • سیبک ها و بوش ها • گریس و سمباده • شارژ کولر

3. آیا شنیدن صدای چرخ های ماشین(خودرو) در هنگام ترمز نشانه خرابی است؟

در صورت شنیدن صدای چرخ در زمان ترمز گرفتن ، مطمئن شوید که لنتهای ترمز تمام نشده باشد و درگیری دائم بین لنت ترمز و دیسک وجود نداشته باشد. با گرفتن ترمز ازمایشی از عملکرد سیستم ترمز مطمئن شوید.

4. نشانه های سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

• جوش آوردن ماشین و بالارفتن آمپر ماشین میباشد که در اثر اسیب رساندن به ترموستات و قطعات دیگر به دلیل خرابی واشر سرسیلندر میباشد. • کاهش قدرت و توان خودرو • سوختن واشر سرسیلندر موجب مخلوط شدن اب و روغن میشود. • خارج شدن بخار اب از اگزوز • متورم شدن لوله های انتقال آب به موتور

5. عمر استاندار تایر (لاستیک) چقدر است؟

طول عمر تایر به شیوه استفاده از آن بستگی دارد.تولید کنندگان لاستیک تقریبا محدوده 120هزار کیلومتری را به عنوان گارانتی لاستیک در نظر میگیرند.در نتیجه هر دوعامل یعنی هم با درنظر گرفتن تولید مهندسی و اصولی و هم نحوه رانندگی ایمن حدود 3 الی4 سال عمر مفید تایر میباشد.

6. برای چه از روغن موتور استفاده میکنیم؟

دلیل استفاده از روغن موتور در ماشین ها ، روان کردن قطعات ضروری است و همچنین جلوگیری از گرم تر شدن موتور اتومبیل و جلوگیری از کثیف شدن قطعات داخل موتور است.

7. چرا باید روغن موتور خودرو خود را تعویض کنیم؟

روغن موتور بعد از طی کارکردی معین خاصیت های خود را از جمله خاصیت چسبندگی خود را ادست میدهد و قابلیت روانکاری مرغوبی نخواهد داشت ویا با زیاد شدن موارد ناخالصی خود خاصیت حذب ذزات معلق را از دست میدهد لذا ضروری است که برحسب استاندارد هر نوع خودرو ، روغن موتور آن تعویض گردد.

8. بهترین زمان تعویض روغن کی میباشد؟

• بستگی به نوع خودرو دارد • بستگی به میزان مسافت طی شده خودرو • بستگی به مدت زمان ماندن روغن در موتور • توصیه شرکت های سازنده روغن موتور حدود3 تا 6 ماه و حداکثر کیلومتر4800

9. آیا سیاه نشدن روغن عدم مرغوبیت آن میباشد؟

خیر در واقع عملکرد ضعیف آن را نشان میدهد یعنی روغن قابلیت جذب ذرات اسیدی و معلق و ناخالصی ها را ندارد .

10. آیا سطح روغن موتور باید کنترل شود؟

موتورهای امروزی حدود 1لیتر روغن به ازای هر 5هزارکیلومتر مصرف میکنند لذا بهتر است که میزان ان کنترل شود و نباید بیشتر از گیج در ان روغن ریخت چون زیادی روغن موتور خود باعث افزایش مصرف بنزین شده و موجب تشکیل رسوب کربنی و آسیب به شمع های موتور میشود.بهترین زمان کنترل روغن موتور هر ماه و قبل از رفتن به مسافرتهای دور میباشد.

11. چگونه مانع هک شدن سیستم امنیتی خودرو خود توسط هکران شویم؟

دکمه های همیشه روشن ریموت های ماشین سبب ضعف شدیدی در امنیت اتومبیل ها شده اند. هر زمان که ریموت کنترل شما در محدوده باشد، هر شخصی میتواند ماشین شما را باز کند و سیستم امنیتی او را با شما اشتباه گیرد.برای همین مدلهای جدید ریموت تا زمانی که شما در فاصله 30 سانتی متری ماشین نباشید ، رسموت عمل نمیکند. اما هکران یا سارقان میتوانند با خرید جعبه رله با قیمت بسیار ارزان سیگنالهای مهم را از91 متر دورتر دریافت کنند و انها را به ماشین شما منتقل کنند اما شما با چندین کار ساده میتوانید از این اتفاقات بد جلوگیری کنید: شما میتوانید ریموت های خود را در یخچال یا فریزر یا مایکروویو نگهداری کنید چون در بدنه آنها چندین لایه فلز بکار رفته و سیگنال ریموت شما را مسدود میکند. یا میتوانید ریموت خود را در فویل آلمینیوم بپیچید و یا در جعبه ای که روکش آلومینیمی دارد نگه داری کنید.

12. چرا ماشین دیر گاز میخوره؟ یا چرا ماشین در حین گاز دادن خفه میکنه؟

اگر صدای موتور و دور موتور ماشین شما به محض گرم شدن موتورتون میره بالا یا وقتی در حین حرکت پدال گاز فشار میدید برعکس دور موتورتون میاد پایین و کم کم خودروی شما خاموش میشه یا حس خفه شدن داره به احتمال خیلی زیاد مشکل از سنسور دریچه گاز ماشین شماست .

13. علت صدای تق تق از سمت گیربکس در حین حرکت چیست؟

اگر در حین حرکت صدای تق تق از سمت گیربکس میشنوید و با گرفتن کلاچ از بین میره مشکل از بلبرینگ کلاچ میباشد که نیاز به تعویض دارد.

14. علت صدای خرخر در هنگام ترمز گرفتن چیست؟

اگر در هنگام ترمز گرفتن پدال ترمز دارای لرزش است و همزمان صدای خرخر از سمت چرخ ها میشنوید به احتمال زیاد دیسک ترمز ماشین شما تاب برداشته و باید تعویض گردد.

15. علت صدا دادن فرمان وقتی آن را میچرخانیم در حالت پارک چیست؟

اگر زمانی که ماشین شما در حین پارک روشن است و با چرخاندن فرمان ماشین صدایی شبیه ناله میشنوید به احتمال خیلی زیاد سطح مایع هیدرولیک فرمان کاهش یافته است.

16. علت شنیدن صدا در حین عبور از دست انداز یا سرعت گیر چیست؟

اگر در هنگام عبور از دست انداز یا سرعت گیر صدای شبیه بنگ بنگ یا ساییدگی میشنوید به احتمال خیلی زیاد مربوط به میل موج گیر یا بوش های دو سر آن می باشد.

17. تفاوت بنزین یورو2 و یورو4 چیست؟

کربن مونوکسید موجود در بنزین یورو2 تقریبا 2.2 گرم برای هر کیلومتر و در بنزین یورو4 تقریبا 0.5 گرم برای هر کیلومتر میباشد.همجنین اکسید نیتروژن و هیدروکربن برای هر کیلومتر در بنزین یورو2 تقریبا 0.5 گرم و برای بنزین یورو4 تقریبا 0.08 و 0.1 می باشد. لذا میتوان متوحه شد که میزان آلاینده های موجود در بنزین یورو4 از بنزین یورو2 بسیار کمتر میباشد که نتیجه آن کاهش آلودگی جوی را در پی دارد.

18. آیا رانندگی با باک خالی برای خودرو مشکلی در پی دارد؟

اگرچه با روشن شدن چراغ بنزین ، خودرو قادر میباشد مسافت طولانی را طی کند اما این موضوع مشکلاتی را برای سیستم های مختلف ماشین ایجاد میکند » اولین بخش قابل تهدید کاتالیزور است که کاهش میزان سوخت در باک میتواند نوساناتی را در سوخت رسانی به اتومبیل ایجاد کند که موجب آن عملیات احتراق به درستی و استاندارد انجام نشود و در نتیجه کاتالیزور موجود در اگزوز دچار آسیب شود که هزینه هنگفتی را در پی خواهد داشت. بخش بعدی گیر کردن پمپ سوخت رسانی و از کار افتادن آن و گرفتگی فیلتر سوخت است.چرا که با کاهش میزان سوخت در باک ، پمپ سعی دارد آخرین قطرات سوخت موجود را بمکد و به پیشرانه برساند در نتیجه ذرات ته نشین شده و آلوده مکیده میشوند که در اثر ورود ذرات بزرگ پمپ دچار از کارافتادگی زودهنگام خواهد شد.همپنین در بیشتر اتومبیل ها پمپ در خود باک قراردارد و درواقع وجود سوخت در اطراف آن کار خنک کاری پمپ را انجام میدهد که به دلیل فقدان سوخت حرارت و گرمای پمپ بالا خواهد رفت که خود مزید بر علت سوختن پمپ میشود.

19. علت تمایل خودرو برای حرکت به جهتی خاص بدون چرخش فرمان چیست؟

تنظیم نبودن سیستم ترمز تنظیم نبودن باد تایرها لاستیک سایی ایراد در سیستم فنربندی خودرو تنظیم نبودن فرمان در صورتی که خودرو در هنگام حرکت و بدون ترمز گرفتن به یک سو تمایل دارد ممکن است یکی از کلیپرها گیر کرده باشد و باعث چسبیده شدن لنت به سطح دیسک شده باشد.و اگر در هنگام ترمز گرفتن این اتفاق میفتد ممکن است نقصی در سیستم توزیع فشار روغن ترمز یا برابر نبودن لنتها باشد.

20. آیا هنگام صبح نیاز به گرم کردن ماشین میباشد؟

در اول صبح نیاز بعد از روشن کردن ماشین نیاز به گرم کردن ماشین نیستو در کمتر از یک دقیقه خودرو را حرکت دهید و حدود یک الی 2 کیلومتر را با دنده 1 تا 2 برانید و در حالت توقف طولانی بهتر است خودرو را خاموش کنید.